امداد و نجات

مهدي آيتي – مديركل فني و مهندسي عمران جمعيت هلال احمر

پایگاه خبری تحلیلی اعتدال فارس :

مهدی آیتی – مدیرکل فنی و مهندسی عمران جمعیت هلال احمر

امداد و نجات

بطور مشخص در کشور سه سازمان بنام هلال احمر، اورژانس و آتش نشانی مسئول امداد و نجات شهروندان هستند. در کشورهای مختلف اعم از پیشرفته یا غیر آن، مسئولیت امداد و نجات به عهده سازمان یا سازمانهایی است که ممکن است از بعضی جهات با کشور ما فرق داشته باشد. به هر حال در یک تقسیم بندی کلی همانطور که آتش نشانی مسئول امداد و نجات درون شهری است، هلال احمر هم مسئول امداد و نجات برون شهری می باشد. همین تقسیم بندی کلی نشان می دهد که دولت و سایر دستگاهها چه مسئولیت قانونی در قبال نجات مردم از سوانح و حوادث طبیعی و غیرطبیعی دارند و چگونه باید مردم و شهرها را در مقابل سوانح و حوادث دفاع مند نمایند.

امروز اکثر شهرها و روستاهای ما در مقابل سوانح و حوادث بی دفاع هستند و همین امر باعث شده تا در سالهای اخیر سازمانی تحت عنوان ستاد بحران و یا مقوله ای بنام پدافند غیرعامل بوجود آید. مشکل اصلی در موضوع امداد و نجات مردم در کشور این است که متولی و مسئول واحدی ندارد و همین امر موجب می شود تا در هنگام وقوع حوادث بطور ناگهانی چندین سازمان دولتی به همراه نهادهای مردمی و غیردولتی با نیت و هدف کمک به هموطنان و همنوعان خود پا به صحنه حادثه بگذارند و باعث اخلال در امر امداد و نجات به ویژه در زمان طلایی ۷۲ ساعت اول بشوند.

امداد و نجات در ساعات اولیه پس از وقوع حادثه (۷۲ ساعت اول) آنقدر از نظر نجات جان انسانها مهم و حیاتی است که اگر سازمان دهی واحد، قوی و هماهنگی وجود داشته باشد موجب کاهش خسارتهای جانی و مالی می گردد.

هلال احمر و صلیب سرخ جهانی که قدمت و عمر آن حتی از سازمان ملل متحد هم بیشتر است به عنوان یک سازمان بزرگ بین المللی و غیردولتی در تمام نقاط جهان مسئول و موظف به نجات جان انسانهاست و همین امر باعث می شود که در تمام دنیا مردم به هلال احمر و صلیب سرخ به عنوان یک سازمان مقدس، بشردوستانه و صلح طلب نگاه کنند.

امید است روزی در کشور ما هم که هلال احمر (شیر و خورشید سابق) عمری حدود یکصد سال دارد همانند کشورهای مترقی و پیشرفته بتواند مرکز و مرجع اصلی امداد و نجات جان شهروندان باشد و بصورت حرفه ای و تخصصی در جایگاه و پایگاه اصلی خود به ایفا نقش حیاتی و انسانی بپردازد.

 

 

 

کلیدواژه ها:

ثبت نظر »

۱) پایگاه خبری تحلیلی اعتدال فارس، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2013 Etedal. All rights reserved
طراحی و اجرا: ایده پردازان