قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س):
آنان که در ایام داغ و درفش پهلوی، اولویت شان کار فرهنگی و مبارزه با مارکسیسم و بهائیت بود امروز مدعی شده اند

بیان بعضی حقیقت‌ها از باب ضرورت تبیین تاریخ انقلاب لازم است. بعضی‌ها بعد از پیروزی انقلاب بریدند. باید این مسائل امانتدارانه تببین و منتشر شود.

پایگاه خبری تحلیلی اعتدال فارس :

در سال های سخت مبارزه که شرایطی دشوار حاکم بود، شعار مرگ بر سلسله پهلوی و یزیدی دادن در آن فضا کار راحتی نبود. در آن مقطع به طلاب مبارز انگ کمونیستی می زدند، با عده ای سراغ بعضی آیات عظام رفتیم که مسلمان بودن آنها را تأیید کنند، آن بزرگواران با این کار جلوی تضییع کار آنان را گرفتند. بعضی در آن مقطع اولویت را مبارزه با مارکسیست ها و کار فرهنگی می دانستند، بعضی هم اولویت را به مبارزه با بهائیت می دادند، اینها جریان هایی هستند که امروز مدعی شده اند.

انصاری با بیان این نکته که «مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی هیچ‌گاه منادی و مدعی این نبوده که نقش انحصاری در ترویج و انتشار اندیشه امام خمینی دارد»، گفت: حجم و گستره نیاز به دریافت اندیشه امام در داخل و خارج کشور به اندازه‌ای وسیع است که ده‌ها مؤسسه مانند مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام هم توان پاسخگویی را ندارند. راه آن است که کل نظام جمهوری اسلامی و سازمان‌های مختلف با توجه به شرح وظایفی که دارند وارد این میدان شوند. مؤسسات مرتبط با اندیشه امام در نهادها و سازمان‌های دیگر نیز بر این اساس شکل گرفته‌اند.

انصاری ادامه داد: اینجا شهر مقدس قم است، باتوجه به اینکه اخیرا اهمیت نقل خاطره‌ها و بازگویی وقایع و رخدادهای تاریخ انقلاب در محافل اسنادی، پژوهشی و رسانه‌ای مطرح بوده است، لازم است به نکته‌ای که امام در چند نوبت به آن به عنوان یک وظیفه برای نخبگان و فرهیختگان جامعه سفارش کرده‌اند، اشاره کنم و آن اینکه سعی کنیم در تدوین جزئیات وقایع انقلاب کوتاهی نشود. متأسفانه بعضا شاهد هستیم که این مورد از سفارش امام به درستی عمل نشده است.

وی افزود: این مؤسسه و بعضی مؤسسه‌های دیگر کارهای ارزنده‌ای انجام داده‌اند. ۱۷ جلد از اسناد مبارزاتی نهضت امام تحت عنوان اسناد یاران امام در نهضت منتشر خواهد شد، قبلا نیز ۲۲ جلد از پرونده مبارزات امام در ساواک منتشر شده بود. با این وجود تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

حمید انصاری با اشاره به جایگاه شهر قم درانقلاب اسلامی افزود: قم پایگاه انقلاب اسلامی بود و شناسنامه انقلاب به لحاظ مکانی محسوب می‌شود. محوریت جغرافیایی انقلاب اسلامی با قم بوده است و تدوین جزئیات وقایع انقلاب اسلامی، پیش زمینه‌های قیام ۱۵ خرداد، ماجرای انجمن‌های ایالتی و ولایتی و حوادث سهمگین سال‌های مبارزه ضروری است. نقل امانت‌دارانه به نسل‌های آینده وظیفه جدی مؤسسه است که باید در این راستا قدم بردارد.

قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی با استناد به صحیفه امام خمینی به قرائت قسمتی از پیام در ضرورت تدوین صحیح تاریخ پرداخت و گفت: چه کنیم که به این خواسته امام جامه عمل بپوشانیم. حضرت امام در پیامی خطاب به برخی مورخین انقلاب مأموریتی برای آنان تعیین کرده‌اند که متأسفانه شاهد آن هستیم که این مأموریت، آن طور که باید و شاید از ناحیه برخی عزیزان مورد توجه قرار نگرفته است.

 امام در بخشی از این پیام می‌فرمایند:

«شما باید نشان دهید که چگونه مردم، علیه ظلم و بیداد، تحجر و واپسگرایى قیام کردند و فکر اسلام ناب محمدى را جایگزین تفکر اسلام سلطنتى، اسلام سرمایه دارى، اسلام التقاط و در یک کلمه اسلام امریکایى کردند.

شما باید نشان دهید که در جمود حوزه‏ هاى علمیه آن زمان که هر حرکتى را متهم به حرکت مارکسیستى و یا حرکت انگلیسى مى‏ کردند، تنى چند از عالمان دین باور دست در دست مردم کوچه و بازار، مردم فقیر و زجر کشیده گذاشتند و خود را به آتش و خون زدند و از آن پیروز بیرون آمدند.

شما باید به روشنى ترسیم کنید که در سال ۴۱، سال شروع انقلاب اسلامى و مبارزه روحانیت اصیل در مرگ آباد تحجر و مآبى چه ظلمها بر عده‏ اى روحانى پاکباخته رفت، چه ناله ‏هاى دردمندانه کردند، چه خون دلها خوردند، متهم به جاسوسى و بى ‏دینى شدند ولى با توکل بر خداى بزرگ کمر همت را بستند و از تهمت و ناسزا نهراسیدند و خود را به توفان بلا زدند و در جنگ نابرابر ایمان و کفر، علم و خرافه، روشنفکرى و تحجرگرایى، سرافراز- ولى غرقه به خون یاران و رفیقان خویش- پیروز شدند.» (صحیفه امام، ج‏۲۱، ص: ۲۴۰)

انصاری گفت: این مطلب بخشی از رویکرد امام به عنوان مأموریت پژوهشگران عرصه تاریخ انقلاب اسلامی را ترسیم می‌کند. بازگو کردن رنج‌ها و فراز و فرودهای آن دوران، جریاناتی که در آغاز نهضت، امام را همراهی کردند و گروهی بعد از اینکه شور و شوق قیام سراسری شد علاوه بر قم در تهران و شیراز و… به نهضت پیوستند. خیلی‌ها آمدند ولی وقتی ساواک درفش نشان داد، عقب نشستند و عافیت‌طلبی اختیار کردند و مبارزه را کنار گذاشتند و امام را همراهی نکردند تا روزهای آخر که انقلاب اوج گرفت و در بهمن ۱۳۵۷ سراسری شد. این حقایق باید بازگو شوند.

وی با بیان اینکه «یکی از آسیب‌های نهضت‌های انبیا، مسئله تحریف حرکت‌هاست»، گفت: همواره نهضت‌ها و حرکت‌های اصیل در مقاطعی طولانی به انحراف کشیده شده‌اند. همین تاریخ گویی‌های وارونه و غیر امانت‌دارانه باعث تحریف حرکت‌های اصیل در مقاطع تاریخی بوده است.

انصاری ادامه داد: در سال‌های سخت مبارزه که شرایطی دشوار حاکم بود، شعار مرگ بر سلسله پهلوی و یزیدی دادن در آن فضا کار راحتی نبود. در آن مقطع به طلاب مبارز انگ کمونیستی می‌زدند، با عده‌ای سراغ بعضی آیات عظام رفتیم که مسلمان بودن آنها را تأیید کنند، آن بزرگواران با این کار جلوی تضییع کار آنان را گرفتند. بعضی در آن مقطع اولویت را مبارزه با مارکسیست‌ها و کار فرهنگی می‌دانستند، بعضی هم اولویت را به مبارزه با بهائیت می‌دادند، اینها جریان‌هایی هستند که امروز مدعی شده‌اند.

وی در پایان گفت: بیان بعضی حقیقت‌ها از باب ضرورت تبیین تاریخ انقلاب لازم است. بعضی‌ها بعد از پیروزی انقلاب بریدند. باید این مسائل امانتدارانه تببین و منتشر شود.

گفتنی است، قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) و معاونین این مؤسسه بعد از پایان این نشست، به دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی، یادگار امام رفتند و گزارشی از عملکرد مؤسسه ارائه دادند.

 

کلیدواژه ها:

ثبت نظر »

۱) پایگاه خبری تحلیلی اعتدال فارس، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2013 Etedal. All rights reserved
طراحی و اجرا: ایده پردازان